Evoluce a morfologie členovců, KZO/401 PDF Tisk Email
Informace ve studijní informačním systému STAG

Garant kurzu:

- prof. RNDr. Jan Zrzavý, CSc.

Vyučující kurzu:

- prof. RNDr. Jan Zrzavý, CSc.

Sylabus:

Obsah přednášek:

Původ a příbuzenské vztahy členovců, přehled skupin členovců I (Lobopodia, Tardigrada, Anomalopoda, Marrellomorpha, Trilobitomorpha). Přehled skupin členovců II (Arachnomorpha, Myriapoda). Přehled skupin členovců III (Crustacea I). Přehled skupin členovců IV (Crustacea II, Hexapoda). Segmentace - konfrontace morfologických, embryologických a molekulárně genetických poznatků. Tagmatizace. Hexapoda - stavba a evoluce hlavy a ústních orgánů. Hexapoda - stavba a evoluce hrudi, zadečku a genitálií. Hexapoda - stavba a evoluce nohou a křídel. Hexapoda - vnitřní anatomie I (morfologie a embryologie). Hexapoda - vnitřní anatomie II (morfologie a embryologie). Embryonální vývoj hmyzu - přehled. Kutikula a svlékací cyklus, postembryonální vývoj hmyzu. Evoluce postembryogeneze hmyzu.

Doporučená literatura:

- Anderson T. D. 1973: Embryology and Phylogeny of Annelids and Arthropods.

- CSIRO (eds) 1991: The Insects of Australia, Part 1.

- Lawrence P. A. 1992: The Making of a Fly.

- Schram F. R. 1986: Crustacea.