Katedra zoologie

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity

Výzkum a granty
Monitoring vrabce domácího PDF Tisk Email
Napsal uživatel Nedvěd Oldřich   

Metodika projektu

Příloha 2014

Formulář 1-25

Formulář 26-50

 
Zoologický systém strutnatců z hlediska didaktiky přírodopisu - dotazník pro zoology PDF Tisk Email
Napsal uživatel Nedvěd Oldřich   

Kolegové zoologové, pomůžete studentce Pedagogické fakulty vyplněním dotazníku o svém názoru na výuku taxonomie obratlovců k vytvoření diplomky?

Aktualizováno Středa, 19 Duben 2017 18:07
 
DEPARTMENT OF ECOLOGY AND CONSERVATION BIOLOGY PDF Tisk Email
Napsal uživatel Nedvěd Oldřich   

New website of the group of Vojta Novotny in the Institute of Entomology.

 
Biologie slunéček PDF Tisk Email
Napsal uživatel Maxerová Jana   

Harmonia axyridis

Výzkum se zaměřuje na teoretické otázky ekologie a fyziologie prakticky užitečných a oblíbených brouků. Termální melanizmus některých druhů zajišťuje spolužití světlých i tmavých forem, zkoumá se přímý vliv teploty na vybarvení jedince (viz článek "Jak se dělá tečkování"). Veliká šířka hostitelského spektra (zejména druhů živících se mšicemi) zahrnuje i druhy potravy suboptimální, ba i jedovaté. Měříme zejména délku vývoje a velikost výsledného dospělce při krmení různou potravou a zjišťujeme, že si slunéčka vybírají druhy méně vhodné. Zkoumáme účinnost chemické obrany slunéček proti hmyzožravým ptákům, mravencům a jiným živočichům. Díky přítomnosti barevných forem můžeme sledovat samičí výběr a kompetici spermií od různých otců. V rámci celoevropského projektu monitorujeme průběh invaze asijského druhu Harmonia axyridis v České republice.

Sestavujeme fotografický atlas slunéček střední Evropy.

Aktualizováno Pátek, 13 Leden 2012 10:22
 
Ant Research Group PDF Tisk Email
Napsal uživatel Nedvěd Oldřich   

Výzkum mravenců (ekologie a biosystematika) na Jihočeské univerzitě a Entomologickém ústavu. ARG

Aktualizováno Pátek, 28 Listopad 2014 14:24
 
Výzkum afrických podzemních hlodavců PDF Tisk Email
Napsal uživatel Maxerová Jana   

Rypoš obří (Fukomys mechowii)Podzemní hlodavci jsou živočichové dokonale přizpůsobeni podmínkám panujícím v půdě, kteří se jen velmi zřídka objevují na povrchu. K nejznámějším „podzemníkům“ patří afričtí rypoši a to zejména diky celé řadě nejrůznějších morfologických, smyslových a fyziologických adaptací na podzemní život. Unikátní je i různorodost jejich sociálního života, která je pro ostatní podzemní savce netypická. Naše aktivity jsou zaměřeny na dosud málo známé samotářské či naopak velmi sociální druhy ze savan a lesnatých oblastí východní Afriky. Viz též http://africanrodents.prf.jcu.cz/

Aktualizováno Čtvrtek, 02 Říjen 2014 17:08
Celý článek...
 
Kognitivní etologie ptáků PDF Tisk Email
Napsal uživatel Petr Veselý   

 

Ťuhýk obecný (Lanius collurio), foto Martin Strnad

Sýkora koňadra (Parus major), foto Michal Němec

Studujeme jak se ptáci vypořádavají s nebezpečím jemuž musí v přírodě čelit. Zajímají nás především dva hlavní aspekty, jak ptáci reagují na nevhodnou až nebezpečnou kořist a dále jak se ptáci brání svým predátorům. Kromě popisu těchto vztahů se soustřeďujeme na procesy díky nimž ptáci své nepřátele rozpoznávají. Experimenty probíhají jak v terénu tak v laboratoři, jak v létě (pokusy u hnízd), tak v zimě (krmítka). Našimi vlajkovými druhy ptáků jsou sýkora koňadra (Parus major) a ťuhýk obecný (Lanius collurio), nicméně věnujeme pozornost i dalším (jiné druhy sýkor, pěnkavovití, vrabci). Více informací naleznete na našich webových stránkách.

Aktualizováno Pondělí, 16 Listopad 2009 13:28
 
Primatologie PDF Tisk Email
Napsal uživatel Maxerová Jana   

Kahau nosatý (Nasalis larvatus)Primáti jsou jako nejbližší příbuzní člověka populární skupinou pro studium mnoha fenoménů jak z oblasti zoologie tak antropologie. Na katedře zoologie PřF probíhá několik výzkumů týkající ekologie a etologie primátů.

Aktualizováno Středa, 23 Září 2009 20:41
Celý článek...
 
Etologie savců PDF Tisk Email
Napsal uživatel Maxerová Jana   

myš bodlinatá (Acomys dimidiatus)Naše pozornost je soustředěna na schopnosti savců, především hlodavců, vypořádat se s orientačními úlohami. V současnosti např. řešíme schopnosti orientace ve zcela monotónním prostředí, kde zvíře se nemůže spolehnout na žádný orientační bod. Hraboši a myši ukazují různé strategie hledání a schopnosti se učit novým hledacím vzorům. U hlodavců extrémně specializovaných na podzemní prostředí – rypošů – studujeme význam jednotlivých smyslových orgánů pro orientaci a komunikaci.

Aktualizováno Středa, 14 Říjen 2009 10:52
Celý článek...
 
Populační biologie savců PDF Tisk Email
Napsal uživatel Maxerová Jana   

Sysel obecný (Spermophilus citellus), foto: Š. HůlováFragmentace habitatů, rozdrobování prostředí antropogenními faktory vede často také u živočichů k fragmentaci do subpopulací a k určitým populačně-genetickým důsledkům, o nichž přesně nevíme, jestli jsou obecně negativní. V naší krajině máme několik ukázkových druhů (sysel obecný, plch zahradní), u kterých neznáme bezpečně příčinu jejich výrazného ústupu a prověřujeme hypotézu, že izolovanost vede k inbrední depresi - ke snížení životaschopnosti jedinců v subpopulacích. Tuto problematiku bude ovšem nutné také studovat u druhů, které v současnosti prosperují, přičemž ale existují u nich současně i separované subpopulace. Toto badatelské zaměření tak přináší poznatky uplatnitelné také bezprostředně v ochranářské praxi.

Aktualizováno Pondělí, 21 Září 2009 18:53
Celý článek...
 


 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack