Úvodní stránka Výzkum Výzkumy Výzkum afrických podzemních hlodavců
Výzkum afrických podzemních hlodavců PDF Tisk Email

Rypoš obří (Fukomys mechowii)Podzemní hlodavci jsou živočichové dokonale přizpůsobeni podmínkám panujícím v půdě, kteří se jen velmi zřídka objevují na povrchu. K nejznámějším „podzemníkům“ patří afričtí rypoši a to zejména diky celé řadě nejrůznějších morfologických, smyslových a fyziologických adaptací na podzemní život. Unikátní je i různorodost jejich sociálního života, která je pro ostatní podzemní savce netypická. Naše aktivity jsou zaměřeny na dosud málo známé samotářské či naopak velmi sociální druhy ze savan a lesnatých oblastí východní Afriky. Viz též http://africanrodents.prf.jcu.cz/

uspaný rypoš stříbřitý s vysílačkouV našem výzkumu se snažíme kombinovat terénní i laboratorní přístupy. Terénní část je zaměřena na ekologii rypošů, jejich denní, sezónní i prostorovou aktivitu a potravní strategie. Stanovujeme také taxonomickou příslušnost studovaných populací, jejich reprodukční systémy a fylogeografii. Zajímá nás role těchto velmi efektivních razičů tunelů v místních ekosystémech a jejich vliv na zemědělskou produkci v kulturní krajině. Laboratorní experimenty slouží k ověřování a doplňování poznatků získaných v přirozených podmínkách a to především v oblasti smyslové ekologie, komunikace, aktivity, orientace a navigace. Dalším laboratorně studovaným okruhem jsou nejrůznější ekofyziologické adaptace na podzemní fungování. Hlavním smyslem našeho snažení je odhalit, jak se tito hlodavci vyrovnávají s extrémně náročným způsobem existence a zjistit, co ovlivňuje rozmanitost jejich sociálních systémů.

rypoš obrovský pod termovizní kamerou