Ekofyziologická odolnost octomilek roste s výkyvy teploty PDF Tisk Email

octomilkaOctomilky na indickém subkontinentu byly v minulých dvou dekádách rozsáhle studovány ohledně rozmnožování, morfologie, chování a ekofyziologických parametrů přežívání. Tyto studie zahrnovaly alespoň tucet druhů mušek a zároveň několik populací z různých zeměpisných šírek a nadmořských výšek. Nynější review přináší souhrn získaných poznatků a metaanalýzu faktorů zodpovědných za vnitrodruhovou variabilitu výše zmíněných vlastností. Téměř všechny studované parametry (tělesná hmotnost, rychlost ztráty vody a tolerance k vysychání, pigmentace, trvání kcopulace, počet ovariol, plodnost, délka křídel a rezistence k hladovění) lineárně korelovaly se zeměpisnou šířkou, méně s nadmořskou výškou. Žádný z klimatických faktorů (minimální, maximální a průměrná teplota, vlhkost, srážky) nekoreloval lépe než obecný trend klimatu obsažený v zeměpisné šířce. Pouze variance průměrných měsíčních teplot - jakési měřítko síly sezonality - korelovala se studovanými parametry stejně těsně. Rajpurohit S, Nedved O, 2013: Clinal variation in fitness related traits in tropical drosophilids of the Indian subcontinent. JOURNAL OF THERMAL BIOLOGY 38: 345-354.