Druhová bohatost karibských motýlů PDF Tisk Email

calistoCalisto je nejpočetnější rod motýlů v Karibiku s mnoha druhy endemickými na jednotlivých ostrovech. Stáří rodu se odhaduje na 31 milionů let. Před 14 miliony let se zvýšila rychlost diverzifikace nových druhů. Ta následovala po geologických změnách v oblasti, přičemž se uvolnilo nové prostředí vhodné pro tyto motýly. Mechanismy speciace byly vikariance s následnou radiací na Kubě a Hispaniole; v menší míře dálková kolonizace Bahamských ostrovů a Jamaiky.

Matos-Maravi P, Aguila RN, Pena C, Miller JY, Sourakov A, Wahlberg N, 2014: Causes of endemic radiation in the Caribbean: evidence from the historical biogeography and diversification of the butterfly genus Calisto (Nymphalidae: Satyrinae: Satyrini). BMC EVOLUTIONARY BIOLOGY 14: 199.