Vymírání motýlů na BCI PDF Tisk Email

calistoBarro Colorado Island je ostrov v Panamském průplavu se zachovalým deštným pralesem. A také s ústavem amerického Smithonian Institution. Každý rok se tam vystřídá spousta vědců. A tak není divu, že místní fauna a flóra jsou detailně známy po desetiletí. Třeba motýlů se tam rozmnožuje na 390 druhů. Ale asi 23 druhů, které kdysi byly hojné, dnes již na ostrově nenajdeme. Vymřely hlavně kvůli vzácnosti živných rostlin. Přesto motýli v celku skýtají daleko optimističtější obraz než obratlovci. Ptáků v poslední době ostrov opustilo daleko více. Pro bezobratlé jsou chráněná území velikosti několika km2 jako BCI docela přívětivá.

Basset Y, Barrios H, Segar S, Srygley RB, Aiello A, Warren AD, Delgado F, Coronado J, Lezcano J, Arizala S, 2015: The Butterflies of Barro Colorado Island, Panama: Local Extinction since the 1930s. PLOS ONE 10: e0136623.