Aloparentální péče u bodlinatek sinajských PDF Tisk Email

dimidiatus80

Samice řady druhů savců sdílejí péči o potomstvo. Teorie příbuzenského výběru říká, že o potomky se starají hlavně blízce příbuzné samice. Dalším faktorem, který může hrát roli, je i známost matek. U bodlinatek sinajských (Acomys dimidiatus) jsme zjistili, že tyto dva faktory nemají vliv na péči o cizí potomstvo. Cizí mláďata ochotněji kojí méně zkušené matky, a stejně tak nezkušené matky s větší ochotou vracejí cizí mláďata do hnízda. Ukazuje se, že sdílená péče o potomky je u tohoto druhu založená spíše na omylech méně zkušených matek, než na blízké příbuznosti či známosti matek.

Tučková V, Šumbera R. B. Čížková (2016). Alloparental behaviour in Sinai spiny mice Acomys dimidiatus: a case of misdirected parental care? Behavioral Ecology & Sociobiology 70: 437-447.