Architektura rypoších nor z žabí perspektivy PDF Tisk Email

zabavtunelu80Stabilní mikroklima rypoších nor hojně využívají i jiní živočichové. Mezi ty nejnápadnější patří žáby. Tým doc. Šumbery zdokumentoval jejich výskyt v norách a pod krtinami třech druhů rypošů JV Afriky. Bylo zaznamenáno celkem osm druhů žab, které se lišily jednak četností výskytu, jednak tím, které části rypoších systémů nor využívaly. Nejhojnější z nich, Kassina senegalensis, byla nalézána ve velkých počtech v blízkosti hnízd jednoho ze studovaných druh rypošů, což naznačuje zajímavý ekologický vztah. Výsledná publikace vznikla jako pouhý by-produkt výzkumu rypošů a je tudíž příkladem toho, že je dobré si všímat i jevů se studovaným tématem souvisejících pouze okrajově.

Šklíba J, Jirků M, Šumbera R (2016) Burrow systems of mole-rats as refuges for frogs in the Miombo woodlands of south-east Africa. Journal of Tropical Ecology 32: 158-161.