Úvodní stránka Aktuality Výzkum Crenicichla hu, nový druh cichlidy z Misiones
Crenicichla hu, nový druh cichlidy z Misiones PDF Tisk Email

huČesko-argentinský tým zoologů z Přírodovědecké fakulty JU a muzea v La Platě pod vedením Oldřicha Říčana popsal nový druh cichlidy rodu Crenicichla (hřebenáč), C. hu. Taxon byl objeven během dlouhodobého průzkumu argentinské provincie Misiones v řece Piray-Miní (levostranný přítok Paraná), nedaleko od světoznámých vodopádů Iguazú. Jeho druhové jméno "hu", v domorodém jazyce Guaraní "černý", odráží nezvykle tmavé zbarvení této zajímavé ryby.

Piálek et al. (2010) Crenicichla hu, a new species of cichlid fish (Teleostei: Cichlidae) from the Paraná basin in Misiones, Argentina. Zootaxa 2537: 33-46.

Uvedená práce se umístila na prvním místě mezi nejčtenějšími publikacemi časopisu Zootaxa v červenci 2010.

Aktualizováno Středa, 06 Únor 2013 11:50