Úvodní stránka Mapa stránek Bornejský deník
Mapa stránek
Up

Bornejský deník

Pravidelné zprávy z výzkumného projektu primatologa Stanislava Lhoty, PhD., který je výzkumným pracovníkem Zoo Ústí nad Labem a katedry zoologie Přírodovědecké fakulty JU.

borneo-denik

Bornejský projekt v ústecké zoo oficiálně odstartoval v květnu roku 2007 na tiskové konferenci. V říjnu roku 2007 odletěli do Indonésie první dva členové týmu, Stanislav Lhota, PhD. a Michal Brom. Dr. Stanislav Lhota je výzkumným pracovníkem ústecké zoo a po celý následující rok se věnoval především výzkumu kahau nosatých. Michal Brom působil v nedalekém vzdělávacím centru, kde se dlouhodobě věnoval péči o medvědy malajské, kteří jsou erbovním zvířetem města Balikpapan a vlajkovým druhem ochrany celé oblasti. Oba se vrátili v říjnu roku 2008, Stanislava Lhotu čeká další výzkumný pobyt v roce 2009 a 2010.

Cílem projektu, který zaštiťuje Zoo Ústí nad Labem, je zvýšit povědomí o této oblasti, shromáždit údaje o její biologické diverzitě a hrozících rizicích, zajistit oblasti statut chráněného území a zavést zde ozbrojené hlídky. Prioritou je průzkum a ochrana pobřežních mangrovů v Balikpapanském zálivu. Ty jsou domovem opic kahau nosatých, delfínů orcel tuponosých, mořských býložravých savců dugongů, krokodýlů mořských a řady dalších živočichů. Mangrovům v Balikpapanském zálivu hrozí zánik z důvodů kácení stromů a řady dalších ilegálních aktivit, ale také z důvodu plánovaného projektu výstavby provinční silnice.

Na podporu projektu byl 12. června 2009 uspořádán benefiční večer spojený s dražbou fotografií čtyř autorů, kteří Stanislava Lhotu v průběhu jeho pobytu na Borneu navštívili. Výtěžek byl věnován na pokrytí potřebných výdajů spojených s ochranářskou činností v dané lokalitě. Fotografové poskytli svá díla bez ohledu na honorář. Jedná se o: Dana BÁRTU, Milana JANDU, Petra SLAVÍKA ,Alexandra POSPĚCHA

Na tomto místě můžete od srpna 2009 opět pravidelně sledovat aktuální zprávy z terénu, které bude Stanislav Lhota pravidelně posílat.

Zpravy z Indonezie 2009 (25)

Zpravy z Indonezie 2008 (1)

Most viewed documents in this section

Zprávy z Indonezie 3 - Konečně na moři! (Bornejský deník/Zpravy z Indonezie 2009)