Úvodní stránka Aktuality Publikace Paralelní svět pod našima nohama
Paralelní svět pod našima nohama PDF Tisk Email

rypo_tele_80O eusocialitě Afrických rypošů bylo napsáno mnoho, avšak je až zarážející, jak málo druhů bylo studováno v přirozených podmínkách. Tým Radima Šumbery si vzal tentokrát na mušku rypoše Anselova ze Zambie. Tři měsíce intenzivního bádání přinesly nečekané výsledky. Studovaný druh žije v rodinných skupinách kolem 10 jedinců, které obývají extrémně komplikované labyrinty podzemních tunelů o celkové délce až 2,8 km. Sousední labyrinty navíc mohou být propojeny do gigantických komunikačních sítí. Telemetrické záznamy dokazují, že k návštěvám sousedních teritorií skutečně dochází, což staví problematiku rypoší sociality do zcela nového světla. Šklíba J, Mazoch V, Patzenhauerová H, Hrouzková E, Lövy M, Kott O, Šumbera R. 2012: A maze-lover'€™s dream: Burrow architecture, natural history and habitat characteristics of Ansell'€™s mole-rat (Fukomys anselli). Mammalian Biology, in press.

Aktualizováno Sobota, 09 Srpen 2014 10:56