Katedra zoologie

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity

Úvodní stránka Aktuality Publikace Slunéčko východní je nájezdníkem 21. století
Slunéčko východní je nájezdníkem 21. století PDF Tisk Email

Haxy_axy_80Jak jeho jméno napovídá, slunéčko východní (Harmonia axyridis) pochází z dalekého východu, konkrétně z východní Asie. Počet jeho teček není stálý, někdy jich je možné napočítat i devatenáct. Tak jako i jiná slunéčka má slunéčko východní velkou zálibu ve mšicích a dovede jich spořádat úctyhodné množství. Kvůli tomu ho vysadili v severní Americe, jako našeho spojence v biologickém boji proti zemědělským škůdcům. Slunéčko východní využilo příležitost a rozšířilo se po celém kontinentu až do jižní Kanady.

Počátkem jednadvacátého století toto slunéčko ze stejných důvodů vysadili i v Evropě, nejprve v Německu a státech Beneluxu. Tak jako v Americe, i tady slunéčka unikla ze skleníků a polí, načež se začala lavinovitě šířit. Je to deset let, co ho poprvé pozorovali na území České republiky, a dnes už je u nás úplně všude. Invazní slunéčko se na mnoha místech vyskytuje masově, způsobuje různé komplikace a zneklidňuje obyvatele. Ve výzkumu těchto slunéček sehráli významnou roli obyvatelé některých zemí, kteří se jako občanští vědci ve velkém počtu podíleli na sledování zajímavých vetřelců a získali velké množství údajů o jejich výskytu.

(Napsal Stanislav Mihulka)

(Anglická tisková zpráva)

Roy et al. + 54 autorů, včetně Nedvěd O., 2016. The harlequin ladybird, Harmonia axyridis: global perspectives on invasion history and ecology. Biological Invasions 18: 997-1044.

Aktualizováno Pátek, 10 Červen 2016 20:03
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack