Úvodní stránka Výuka Kurzy Jana Riegrta Systematická ornitologie, KZO/384
Systematická ornitologie, KZO/384 PDF Tisk Email
Informace ve studijní informačním systému STAG

Garant kurzu:

- Mgr. Jan Riegert, Ph.D.

Vyučující kurzu:

- Mgr. Jan Riegert, Ph.D.

Sylabus:

Obsah přednášek:

Vznik ptáků (ptačí znaky; létal archeopteryx?; hypotézy o vzniku aktivního letu; noví opeření theropodi – všechno je jinak; dinosauři nebo primitivnější archosauři?; homologizace prstů křídla; nové doklady theropodního původu ptáků; ztracená hranice mezi ptáky a theropody; křídoví ptáci a postupný vznik ptačích znaků; vznik moderních ptáků). Ptačí systematika (boj s konvergencí; morfologické znaky; pomoc etologie a ekologie; molekulární systematika; předdarwinovské období - věk alfa-taxonomie; od Huxleyho ke Gadowovi - hledání znaku všech znaků; Gadowovo paradigma; krize evoluční systematiky; nové přístupy – Cracraft, Sibley & Ahlquist a další; elementární taxony). Nepěvci (fylogeneze, evoluční trendy v morfologii a ekologii, pattern rozšíření). Systematika pěvců (5500 stejných druhů; ”beak-foot-feather” systematika; předdarwinovský původ pěvčích čeledí; Basilejská sekvence – rezignace na fylogenezi; Suboscines a Oscines – syringeální svaly nebo ohybače prstů?; Passerida a Corvida – dvě nepochybné linie Oscines). Pěvci (fylogeneze, evoluční trendy v morfologii a ekologii, pattern rozšíření).

Doporučená literatura:

- Feduccia A., 1996: The Origin and Evolution of Birds.

- Gill F. B., 1990: Ornithology.

- Sibley C. G., Ahlquist J. E., 1990: Phylogeny aand Classification of Birds..