Úvodní stránka Výuka Kurzy Františka Sedláčka Praktikum z etologie I, KZO/362
Praktikum z etologie I, KZO/362 PDF Tisk Email

Kurz nabízí možnost získat snadno, během krátké doby, zkušenosti při sestavovaní, provádění a vyhodnocování experimentů, které bývají často užívány při studiu chování živočichů včetně člověka.

Informace ve studijní informačním systému STAG

Garant kurzu:

- František Sedláček

Vyučující kurzu:

- František Sedláček

Sylabus:

Obsah cvičení:

Agresivní chování samců u myši domácí. Analýza konfrontace dvojic. Pohlavní výběr u pavího oka. Problematika uspořádání pokusu. Preference potravy podle barvy u zebřičky. Symetrie prostředí pokusné klece. Sociální interakce u cichlid. Užití programu pro analýzu chování. Preference symetrie při pohlavním výběru u zebřičky pestré. Technika značkování. Rozlišování vzorů na předkládané potravě u sýkory koňadry. Selekce barvy a tvaru. Konfrontace atrapy s bojovnicí pestrou. Význam klíčového podnětu. Teritoriální chování rehka domácího. Užití videokamery při terénní studii. Explorační chování u myši domácí. Technika "Open field test". Krmení mláďat na hnízdě. Analýza faktorů ovlivňujících distribuci potravy. Obranné chování u gekkonů. Vrozené sekvence chování.

Doporučená literatura:

- Lehner P. N.: Handbook of Ethological Methods. CUP, 1998.

- Lorenz K.: Základy etologie. Academia, Praha, 1993.