Katedra zoologie

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity

Úvodní stránka Výzkum Bornejský deník Zpravy z Indonezie 2009 Zprávy z Indonesie 4 - začátek konce?
Zprávy z Indonesie 4 - začátek konce?

Posledni mail jsem koncil tim, jaky to byl nedherny zazitek, kdyz jsem na nasem ostruvku v mangrovech videl, jak se poprve zapojily koruny stromu a jak se nam tu po letech zase vratil les. V tu chvili uz to ale nebyla pravda. Kdyz se Ali s Bedulem do kempu vratili, aby opravili poboreny pristav, nasli uz jenom doutnajici parezy, nekdo totiz cely ostrov vypalil! Tezko rict kdo a proc, nicmene fakt, ze to bylo hned po moji prvni navsteve, nasvedcuje ledacemus. Kemp prekvapive stoji, ostruvek byl vypaleny v noci za nizkeho stavu vody, takze ti dotycni pak v kempu museli prespat. Ale s se ztratou rozpadajici se chatrce bych se asi vyrovnaval lip nez se ztratou regenerujiciho lesa. I Ali s Bedulem z toho byli dost zniceni, i kdyz myslim ze jeste pred dvema lety by s nima nejakej kus vyhoreleho rosti nijak zvlast nehnul. A pro me to byla opravdu velka rana, protoze jsem si za ty dva roky hledel kazdeho semenacku a pomalu kazde rano jsem vsechny obchazel, o kolik zas poporostly.

Ale nezbyvalo nez nechat si jeden den na vychladnuti a se pokusit vytezit i z nestesti neco malo pozitivniho. Druhy den jsem vypaleni pozemku nahlasil na oblastnim policejnim reditelstvi v Penajamu pod argumentem ohrozeni bezpecnosti zahranicnich vyzkumniku a indoneskych studentu a jako mozne podezrele jsem oznamil vsechny ty, kdo v okoli provozujou cokoli ilegalniho - od kaceni stromu, pres zakladani rybich farem az po sazeni plantazi olejne palmy. Osobne mam za to, ze to byl skutecne majitel ilegalni rybi farmy, ale to uz myslim nikdo nedokaze. Vlaste ani tak nestojim o dopadeni vinika, jako spis o to dostat oficialni policejni hlaseni od co nejvyssi instance, se kterym pak budu moct obejit vsechny vesnice v okoli s prosbou o ostrazitost - proste taky takova zastrasovaci taktika. Na policii jsem stravil cely den chozenim z kancelare do kancelare a dalsi dopoledne jsme se pak s Bedulem pekli na slunci v pristavu, odkud jsem pet hodin telefonoval na vsechna cisla, ktera jsem v predchozi den na policii nasbiral, nez jsme jednoho z konstablu opravdu vytahli na obhlidku mista cimu. Tvaril se pri tom strasne odborne, ucinenej Major Zeman, furt sbiral nejake vzorky plechovek a krabicek od cigaret ze pry na chemickou anlayzu (pak je stejne malem zapomnel v lodi) a ted holt cekame co vybadaji a jestli z nich dostanu nejake to lejstro.

Ale vypaleni kempu je jen malickost ve srovnani s ostatnimi udalostmi v zalivu. Je to zatim nejhorsi obdobi, ktere jsem tu zazil. Zacalo se uz se stavbou mostu pres ostrov Balang, coz ma byt prvni faze stavby provincni dalnice kolem vetsiny pobrezi. A tim padem zanik vsech koridoru mezi pobrezim a rezervaci Sungai Wain, vyhlidka na kompletni odlesneni veskereho uzemi mimo rezervaci behem pristich nekolika let, neunosne zvysena eroze a zanaseni zalivu sedimentem, zpristupneni a tim padem i pomaly zanik jak mangrovu, tak i rezervace Sungai Wain, proste zacatek konce. Obesel nebo obemailoval jsem vsechny ty, kdo se za poslednich deset let snazili o zastaveni projektu. Velka cast z nich uz to ale vzdala, vcetne vedeni rezervace Sungai Wain. Jeji reditel Purwanto je sice slimak, ale chytrej jak krysa. To je nebezpecna kombinace. Uz dlouha leta usiluje o premenu casti rezervace na botanickou zahradu a protoze tomu venuje vsechno usili (na ukor rezervace samotne), poradilo se mu hadovi jednomu ziskat si podporu vlady od Balikpapanu az po Jakartu. A tu si ted musi pestovat, takze proti vladnim rozhodntim neprotestuje ani v pripade nejvetsi hrozby pro budouci existenci cele rezervace, coz plan provincni silnice dost mozna je. Ani jine mistni organizace si uz netroufaji proti regentovi a guvernerovi vystoupit, takze uz zustalo jen par nejzanicenejsich jednotlivcu, co se snazime o posledni zoufale kroky. Prvnim z nich bude jednani s guvernerem, od ktereho si ale neslibujeme nic vic nez splneni formalniho pozadavku nechat se odmitnout pred tim, nez vec vratime zptky do umlcenych novin a televize a nez se s protestem obatime na centralni vladu, prezidenta a mezinarodni komunitu. Vyhlidky bohuzel nejsou nijak zvlast nadejne, bez ohledu na silu argumentu. Ve hre jsou obrovske penize, spousta korupce a velke politicke kariery. Vsichni riskujeme, ze nakonec prijdeme o povoleni k dalsi praci, ale uprimne receno, k cemu by takova povoleni byla, pokud uz by tu za deset let nebylo co zkoumat ani chranit...

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack